Plate 3


I

W samym środku China Town, między ogromną, dmuchaną pandą, wędzonymi kaczkami powieszonymi w witrynach małych knajpek, milionem światełek i lampionów, małymi, puchatymi, chińskimi dziećmi, które wyglądają jak maskotki do przytulania, między brzuchami, nogami, dłońmi, uszami, nosami, paznokciami, między skórą a naskórkiem pomyślałam, a właściwie przemknęła mi przez głowę myśl, że to właśnie tu można poczuć się naprawdę samotnym. Tam, gdzie każdy jest na wyciągnięcie ręki, gdzie możesz kogoś powąchać, dotknąć, poślinić nie robiąc nawet kroku przed siebie. 

I pewnego dnia zaczął się sobie przyglądać, lizać łydki, wąchać łokcie, gryźć kolana. I nagle okazało się, że ma otwarte na oścież pory skóry i że włazi w nią wszystko z całego dookoła. A on o tym nic nie wiedział. A są przecież pewne granice! Musi w końcu wiedzieć, dokąd sięga i jak daleko może się posunąć. I posmarował się cały dżemem truskawkowym. Zasmarował wszystkie pory, bo przez te pory każdy mógł sobie wejść do środka, a on chciał się sam poczuć. I tylko psa ulubionego zostawił sobie do nogi. A ten pies na łańcuchu grzecznie chodził, a ten łańcuch nie miał końca, a ten chłopiec nie miał ręki. I był sobie ten chłopiec tak słodki, że z lustra, co się w nie wpatrywał, wszystko przelazło na jego stronę, żeby zlizać z niego dżem. 
I poczuł chłopiec, że jest cały w ślinie. A tam było chyba sto rodzajów śliny. Na nim i na tym psie, i naokoło. I chłopiec w ogóle już nie wiedział, gdzie się kończy, a gdzie zaczyna. 
Anka Herbut 

II

Zabawny jest wyraz twarzy ludzi przechadzających się po galerii Tate Modern. Ludzi, którzy ponad wszystko, a przede wszystkim ponad siebie, starają się zrozumieć. Myślą i myślą, czerwienią się z wysiłku, studiują uważnie opisy, po to by na koniec uznać, że to co widzą jest po prostu głupie i bez sensu. Humanitarniej byłoby uświadamiać ich o tym na samym początku. 


NAUCZYCIEL
Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? (...) Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!
GAŁKIEWICZ
Ale ja nie mogę zrozumieć! Nie mogę zrozumieć, jak zachwyca, jeśli nie zachwyca.
NAUCZYCIEL
Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca.
GAŁKIEWICZ
A mnie nie zachwyca.
NAUCZYCIEL
To prywatna sprawa Gałkiewicza. Jak widać, Gałkiewicz nie jest inteligentny. Innych zachwyca.
GAŁKIEWICZ
Ale, słowo honoru, nikogo nie zachwyca. Jak może zachwycać, jeśli nikt nie czyta oprócz nas, którzy jesteśmy w wieku szkolnym, i to dlatego, że nas zmuszają siłą...
NAUCZYCIEL
Ciszej na Boga! To dlatego, że niewielu jest ludzi kulturalnych i na wysokości...
GAŁKIEWICZ
Kiedy kulturalni także nie. Nikt. Nikt. W ogóle nikt.
NAUCZYCIEL
Gałkiewicz, ja mam żonę i dziecko! Niech Gałkiewicz przynajmniej nad dzieckiem się ulituje! Gałkiewicz, nie ulega kwestii, że wielka poezja powinna nas zachwycać, a przecież Słowacki był wielkim poetą... Może Słowacki nie wzrusza Gałkiewicza, ale nie powie mi chyba Gałkiewicz, że nie przewierca mu duszy na wskroś Mickiewicz, Byron, Puszkin, Shelley, Goethe...
GAŁKIEWICZ
Nikogo nie przewierca. Nikogo to nic nie obchodzi, wszystkich nudzi. Nikt nie może przeczytać więcej niż dwie lub trzy strofy. O Boże! Nie mogę...
NAUCZYCIEL
Gałkiewicz, to jest niedopuszczalne. Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca.
GAŁKIEWICZ
A ja nie mogę. I nikt nie może! O Boże!


 W. Gombrowicz "Ferdydurke"
  

I mnie nie zachwyca góra usypana z naczyń, but położony na skale, czy czarne płótno w złotej ramie. Nie oszukujmy się- to nie zachwyca. Nie zachwyca, ale intryguje. I właśnie w tym tkwi magia tego miejsca- w nierozumieniu. W wytrącaniu się z kolejnych schematów. W poszukiwaniu sensu, często zakończonym fiaskiem. Kiedy rozkładasz bezładnie ręce nad którymś z eksponatów, kiedy dezerterujesz i myślisz, że z której byś strony nie spojrzał, to nie zachwyca. W świecie, gdzie odpowiedź na każde pytanie możesz wygooglować w 30 sekund, sztuką może być właśnie poczucie niezrozumienia. Rozkoszuj się nim.

Chcecie bajkę na dobranoc?"He disappeared into complete silence"

Louise Bourgeois

2 komentarze :

 
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Archiwum bloga